A Weetabix kastély. A Lego kastélyok nagyapja. Az alfa vár.
Téma: Castle, Kastély
Altéma, korszak: Castle
Kiadás éve: 1970 (Nagy-Britannia)
Név: Weetabix castle
A szett 1971-ben, más források szerint 1970-ben jelent meg, és a legelső olyan kastély témájú szett volt amit meg lehetett vásárolni. Nem beszélhetünk igazi megjelenésről, és igazi vásárlásról, hiszen ez a készlet egy promóciós kampány keretében volt csak megszerezhető. A Weetabix egy brit központú, gabonapelyhet gyártó cég, és eléggé belefolytak a Lego történetébe az évek során, elég sok készletet lehetett tőlük megszerezni promócióból, amik manapság nagyon ritkák és nagyon keresettek. Valószinüleg a megvásárolt reggeli kekszhez járt valamilyen kupon amit visszaküldve a Weetabix elküldte a szettet. Nem sikerült kideriteni, hogy a keksz került 2 font 50-be, vagy ennyiért kellett kekszet vásárolni, vagy ennyibe került a kastély. A szettről azért tudunk nagyon keveset, mert a Lego nem tart információt a promo készletekről, és a raktárukban sem tart példányokat belőlük.
A készlethez sajnos nem tartozik doboz, a Weetabix a promó szetteket kezdetben csak egy sima barna karton dobozban küldte a vásárlóknak. A leírás egy elég furcsa stílust követ, éppen az adott lépésnél lévő elemek vannak csak színekkel kiemelve.
A vár nagyon harsány színekből épül fel, és valószínüleg a Lego egyik alapelve érvényesült. Az egyik fontos alapelv, hogy nem sugározhat erőszakot a játék, ezért az elemek világos vidámabb színűek, nem pedig szürkék, nehogy a gyerekek tankokat kezdjenek el építeni az elemekből. Ugye arról a az időszakról beszélünk amikor nagyon sok nagy háború zajlik éppen.
Vakító színek, véletlenszerű ablakok
A leírás 19 lépésből áll, ami 19 szintnyi falnak felel meg. A vár nem minifigura méret helyes sajnos (talán a baba méretü figurákhoz jó lenne), teljesen elnagyolt vagy éppen túl kicsi. A vár három darab 10 x 20-as vastag alaplapra épül, és itt jön is az első anomália, senki nem tudja pontosan melyik alap járt hozzá eredetileg. A Bricklink a 700eD változatot tünteti fel, több gyűjtő viszont a 700eX-re esküszik. Meglepetés, hogy nekem a 700eK változat van hozzá, amelyről nincs semmilyen információ (lehetséges, hogy ez egy sima 700e). A vár fala dupla vastagságú, tehát nagyon stabil, jó nehéz szétszedni, és kétszer olyan nehézzé is teszi szettet. Érdekes, hogy a bástyák csak egy kocka szélesek, és teljesen zártak, se ki, se be sehol. A legnagyobb sárga tornyot is csak egy jelképes befalazott ajtóval látták el. A torony tetején egy kisebb torony áll, aminek a bejárat egy elem széles tehát maximum a mikro figurák férnének be. A bástyákon körbe teljesen véletlenszerűen elhelyezett ablakok vannak, lőrés szerűen. Legalább a kapuhoz tartozó két torony ablakát rakhatták volna azonos szintre. A leírás ráadásul hibás is, az egyik helyen nem mutatja, hogy rakjunk be ablakot. A második anomália a nagy sárga toronyhoz tartozó lépcső színe, a leírásban szerintem fehér szerepel, de több embernél láttam, hogy szürke elemekből van megépítve.
Vastag és vékony falak
Befalazott ajtó, és a fehér lépcső, koszos lépcső
Az egész készlet teljesen alap elemekből áll, egyetlen érdekes része a zászló, amelyről nem sikerült kideríteni, hogy a talpas vagy a talp nélküli változat, mivel a bricklink nem tesz különbséget a két változat között (elég helytelenül, mert a talp nélküli változat jóval régebbi, ezért valószínüleg a talpas változat járt a szetthez). Érdekesség, egyes forrásokból értesülve, egy másik, brit mintás zászló is járt hozzá.
Vastag és vákony falak
Üres elhagyatott bástyák
Csak az aktuális elemek színesek
Az 1 széles bejárat
Problémák: eltörik / elhajlik a zászló, kitörik a kis ablakok üveg része (nem tudni, hogy az emberek megpróbálták kipattintani az üveget a keretből, de nagyon sok ilyen törött elemet láttam)
Konklúzió: nem túlzottan játszható a készlet, viszont a vár alak nagyon jó. De inkább tűnik nekem egy basic építő szettnek, amiből vár is építhető.